“Serbest Bırakmıyoruz, Takas deceğiz!”

Memphis Grizzlies’in, özellikle Lakers, Clippers ve Rockets gibi iddialı takımların radarında olduğu bilinen veteran forvet Andre Iguodala’yı buy-out etmeyeceği, takas tekliflerine açık olduğu ve bunu istekli takımlara bildirdiği belirtildi. Çok iyi bir kanat savunucu ve güvenilir bir dış atıcı olması sebebiyle Iguodala’yı çok istediği bilinen Lakers, hayallerini şimdilik ertelemek zorunda gibi duruyor.

Sezona 14 galibiyete karşılık 2 mağlubiyet ile başlayan Los Angeles Lakers, NBA genelinde ilk ay sonunda en iyi dereceye sahip takım oldu. Ancak şu ana kadar iyi gözükmelerine rağmen, ana hedefin şampiyonluk olduğu sezonda, hala kadroda doldurulması gereken boşluklar var. Bunların en önemlilerinden biri de forvet pozisyonunda.

Los Angeles Clippers’a karşı oynanan sezonun açılış maçında kısa forvet pozisyonundaki eksikliği en çok göz önüne seren eşleşme, Kentavious Caldwell-Pope’un uzun süreler Kawhi Leonard ile eşleşmesiydi. Artık Paul George’un da sakatlığından, hem de çok iyi bir şekilde, dönmesiyle bu eksiklik daha da bariz bir şekilde göze çarpıyor.

Lakers’ın en büyük umudu, 2015 NBA Finali MVP’si Andre Iguodala ile kontrat yapmak, ama Memphis Grizzlies Iguodala’nın kontratını feshetmemek de kararlı olduklarını tüm kanallardan iletiyorlar. ESPN muhabiri Adrian Wojnarowski’nin haberi:

“Andre Iguodala hala Memphis Grizzlies’in oyuncusu ve Grizzlies’in lig geneline söylediği, eğer bir takım Iguodala’yı istiyorsa takasla alması gerektiği. Özellikle Lakers, Clippers, Rockets gibi takımlar playoff için Iguodala durumunu yakından takip ediyor ama Grizzlies kontratını feshetmeyecekleri konusunda kesinler. Iguodala serbest piyasaya düşmeyecek. Bence Iguodala için kritik gün 15 aralık olacak. Yazın imzalanan kontratlar o tarihten itibaren takaslanabilir olacak ve bu oyuncu grubu ligin neredeyse %40’ını oluşturuyor. Daha yaratıcı takas fikirleri ortaya çıkabilir. 35 yaşındaki Iguodala oturmaktan şikayetçi değil, şu an talipleri kimler onlara bakabiliyor, vücudunu dinlendiriyor.”

Grizzlies yönetimi, Iguodala’yı takasla aldıklarından beri bu tarz açıklamalar yapmaya devam ediyor. Biliyorlar ki Clippers, Nuggets ve Rockets gibi takımlar takas döneminin sonu yaklaştıkça, bu tarz bir oyuncu için daha çaresiz duruma düşebilir ve Grizzlies’e istedikleri tarzda bir paket verebilir. Iguodala’nın 17M’luk kontratını eşlemek için ideal kontratlara sahip olmayan Lakers, büyük olasılıkla bu takası yapacak takımlardan biri olmayacak.

Yine de Lakers için bu durum, forvet arayışına devam edilmeyeceği anlamına gelmiyor. Piyasaya Iguodala düşmese bile, Evan Turner, Michael Kidd-Gilchrist, CJ Miles gibi oyuncular düşebilir. Ayrıca Rob Pelinka, Kentavious Caldwell-Pope, Quinn Cook, DeMarcus Cousins gibi oyuncuların kontratlarını kullanarak bir takas yapmayı da deneyebilir. Bu tabiki de Lakers taraftarlarını tatmin edecek bir seçenek değil, ama kabullenilmesi gereken bir olasılığa doğru ilerliyor.


Şuradan çeviri: https://www.silverscreenandroll.com/2019/11/24/20979966/nba-rumors-lakers-grizzlies-buyout-andre-iguodala-free-agency-houston-rockets-la-clippers