Lakers’ın Yapabileceği Eklemeler

Los Angeles Lakers, sezona tarihinin en iyi başlangıçlarından birini yaparak girdi. Ama etkileyici başlangıcına rağmen, bu süreçte Lakers kadrosunun çok bariz eksiklikleri olduğunu da gördük. Bu yüzden transfer piyasasının hareketlendiği ve 165 günlük bir aradan sonra ilk takasın gerçekleştiği şu dönemde, Lakers’ın kadrosunu güçlendirmek için yapabileceği hamleleri değerlendirdik.

Los Angeles Lakers’ın Eksikleri:

1- Birden fazla pozisyonu savunabilen forvet

NBA, son yıllarda çok yönlü, atletik forvetlerin domine ettiği bir lige dönüştü. Bunun neden sonuç ilişkisine girmeden, Lakers’ın zorlandığı rakiplere baktığımızda, en net ortaya çıkan eksiklerden biri, bu tarz kanat oyuncularını savunmak için Lakers’ın fazla bir seçeneği olmadığıydı. Kanat savunmacısı eksikliğinin en bariz ortaya çıktığı maçlar ise Clippers, Bucks ve Mavericks gibi takımlara karşı oynanan karşılaşmalardı. Bu eksiklik, bir hamle yapılmazsa, özellikle bire birlerin daha da ön plana çıktığı playoff döneminde Lakers’ın canını sıkacak gibi görünüyor.

2- LeBron James dışında bire bir üzerinden üretebilecek oyuncu

Sezon başında kadro yapılanması sonlandığında, Lakers’ın en bariz eksiklerinden biri de LeBron’un oyun kurma konusunda yükün çok büyük bir kısmını üstleneceği yönündeydi. LeBron ne kadar asist ortalamasında kariyerinin en yüksek sayısına ulaşmış olsa da, takım onun olmadığı dakikalarda veya maç sonlarında LeBron’un yorulması dolayısıyla ciddi sıkıntı çekebiliyor. Bunun en net örneğini ise LeBron James’in oynamadığı Denver Nuggets karşılaşmasında gördük. Rajon Rondo’nun da şu ana kadar bu konuda iyi bir çözüm olduğu pek söylenemez.

Peki bu iki önemli eksiklik için Lakers neler yapabilir?

Lakers’ın Serbest Piyasa Opsiyonları:

1- Andre Iguodala

Golden State Warriors’dan Memphis Grizzlies’e takası gerçekleştiği günden beri, Lakers’a en çok yazılıp çizilen oyuncu Andre Iguodala oldu. Son 5 sezonun finalistinde oynamış, 1 defa finallerin MVP’si seçilmiş olan Iggy, Lakers’ın kadrosuna, en azından savunma konusunda tam oturacak oyuncu gibi görünüyor. Memphis ise Iguodala’nın kontratını fes edip onu bir serbest oyuncuya dönüştürme taraftarı değil. Bu sürecin nasıl sonuçlanacağı takas döneminin bitişi olan Şubat başına kadar belli olacak gibi görünmüyor.

2- Jeff Green

Bugün Utah Jazz tarafından kadro dışı bırakılan Jeff Green, Lakers’ın tedavisi olmasa da vitamin takviyesi olabilir. Üçüncü skorerini bir türlü bulamayan ve her gün başka bir rol oyuncusunun ekstra katkı vermesini bekleyen bir takım için, istikrarsız da olsa 2-3 maçta bir 15-20 sayı atabilen bir oyuncunun takıma katılmasının pozitif olacaktır. Özellikle de Jeff Green’in lig genelinde sevilen bir oyuncu olması, LeBron James ile finale çıkan 2018 Cavs takımındaki uyumu gibi faktörler hesaba katıldığında.

3- Iman Shumpert

Iman Shumpert da forvet savunmacısı rolünü üstlenebilecek, playoff tecrübesi olan ve serbest piyasadan çekilebilecek nadir oyunculardan biri. Oyunun hücum kısmında istikrarsız olsa da, savaşçı karakteriyle ve yine LeBron James yanında oynamaya alışık bir oyuncu olmasıyla, Lakers’ın katkı alabileceği oyunculardan biri gibi görünüyor.

4- Isaiah Thomas

Serbest piyasada aktif olarak bulunmayan ama bulunduğu takımın playoff şansının çok düşük olmasından dolayı kontratının fesih edilmesini isteyip iddialı bir takımda 6.adam rolünü üstlenmek istiyorum diyebilecek bir oyuncu Thomas. Daha önce yarım sezon LeBron’lu Cleveland ve yarım sezon da Lakers tecrübesi olan Thomas, savunmadaki bariz dezavantajlarına rağmen alınabilecek bir risk gibi duruyor. Serbest kalma ihtimali olan ve yedek oyun kurucu, topla üretebilen skorer rolünü üstlenebilecek nadir isimlerden biri.

Lakers’ın Takas Opsiyonları:

Takas olasılıkları NBA taraftarlarının konuşmayı en sevdiği konulardan biri. Ve Lakers gibi zamanında şapkadan tavşan değil gerektiğinde zürafa çıkarmış bir takımın taraftarları da, böyle olasılıkların olmasına alışık olmasından dolayı, takaslardan beklentisi yüksek. Ama bu yaz ligde o kadar çok oyuncu yer değiştirdi ve o kadar çok takım tepeye oynamaya çalışıyor ki, piyasada mutsuz ve şampiyon bir takıma eklense katkı verebilecek oyuncu sayısı çok kısıtlı. Üstüne bir de Lakers’ın neredeyse tüm draft hakları Davis takası ile Pelicans’a gidince, takas için takımlar isteyebileceği cazip parçalar konusunda Lakers’ın eli çok zayıf.

Şu an bu listeye eklenen takasların da çoğu, belki de hepsi, gerçeklikten çok uzak. Bu takasların belki de herhangi birinin gerçekleşmesi için, 2K’da “trade override” açık bir şekilde tanrı modunda oynamanız gerekiyor olabilir. Ama denemekten zarar gelmez.

Lakers taraftarlarının şu an belkide global olarak en çok istediği oyuncu Bogdan Bogdanovic. Sacramento Kings ile yazın kontratını uzatmayan, sezon başında mutsuz olduğuna dair haberler çıkan Bogdanovic, eğer Kings’in uzun vadeli planlarında yer almıyorsa, Şubat ayında takaslanması en doğru hamle gibi gözüküyor. Lakers’ın topla yaratabilen, kenardan gelip takımı yönetebilecek skorer rolleri için biçilmiş kaftan. Peki Kings niye Lakers’a takaslasın, daha iyi teklifler alamaz mı diye sorarsanız, biz burada öyle sorular sormuyoruz…

Bu sezon, eğer Clippers’ın ikilisi olmasa, belki de yılın en iyi 6.adam ödülünün favorisi olacak olan Schroder, Lakers’ın kenardan gelen, topla üretebilen oyuncu eksikliğini kapatmak için ideal oyunculardan biri. 2 yıllık kontratı kalan Schroder, pek çok OKC veteranı gibi takas piyasasında sıkça adı geçecek bir isim. Yeniden yapılanmanın başında olan Thunder için Kuzma gibi genç ve düşük kontratlı bir oyuncuyu kadroya katmak biraz daha cazip olsa da, denk bir takas mı tartışmaya açık. Eğer Thunder bu takası neden yapsın diye düşünürken buluyorsanız kendinizi, size burada böyle sorulara yer olmadığını daha önce söylemiş miydim?

Derrick Rose, Pistons forması ile çok özel bir sezon geçiriyor. Dakika başına performansına baktığımızda, pek çok istatistiği 2011 MVP sezonu seviyesinde hatta bazıları daha bile üstünde. Rose da yine Lakers’a 3.bir skor opsiyonu olabilecek bir isim. Aynı zamanda bu sezon Lakers’ın ana temalarından biri olan, veteran oyuncuların eski günlerinden kesitler sunması konusunda da, hikaye olarak çok uygun. Araya bir de Lakers’ın anlamsız bir şekilde elden çıkardığı gençlerden Svi Mykhailiuk’u sıkıştırdığım bu takasın gerçekçiliğini sorguluyorsanız önceki takasların son cümlesini buraya da uyarlayabilirsiniz.