Lakers’ın Noel’den Önce Geliştirmesi Gereken Üç Şey!

Son şampiyon Los Angeles Lakers, 2020-2021 sezonunu rakibi Los Angeles Clippers karşısında aldığı mağlubiyetle açmış oldu. 

Şampiyonluk yüzüklerinin takdim edildiği akşamda alınan bir mağlubiyet olsa da, sezonun ilk maçı olması sebebiyle (önümüzde daha 71 maç var) üzülecek bir şeyin olmadığını görüyoruz.

Bu uzun süreçte bazı pürüzler mutlaka olacaktır. Lakers, Amerikan spor tarihinin gördüğü en kısa off-seasonu yaşamasının yanı sıra, 30 Aralık’ta 36 yaşına girecek bir süper yıldıza da sahip durumda. Bu yüzden erken dönemde alınacak tedbirler, ileri dönemlerde takımın asıl amacına ulaşması yolunda oldukça önemli olabilir.

İşte Los Angeles Lakers’ın Noel Günü maçında Dallas Mavericks ile karşılaşmadan önce yapması gereken 3 iyileştirme:

1. LeBron James ve Anthony Davis’in daha büyük oynamaları gerekiyor

Bu madde Los Angeles Lakers açısından 2020-2021 sezonunun özeti olacak. İlk maçtan da görüldüğü üzere, sezon arasında çok kısıtlı süreler dinlenme imkanı bulan Davis 31, James ise 28 dakika süre aldı.

Bu kısa sürede bile vasatın üstü bir performans ortaya koyabilen ikili, maçı toplamda 32’de 15 şutla 40 sayı, 12 ribaunt, 7 asist ve 8 top kaybıyla tamamlamasını bildi.

Lakers’ın böyle büyük maçlarda oynadığı zamanlarda süper yıldız ikilisinin toplamda en az 50 sayıyı geçmesi gerekiyor. Clippers karşısında 7 sayıyla kaybeden Lakers’ta James-AD ikilisi, bahsettiğimiz baremden 10 sayı eksik sayı üretebilmişti.

Playoff’larda oynadıkları gibi olağanüstü seviyelerde basketbol oynamalarını şu anda onlardan kimse beklemese de James’in maç başına 22-25, Davis’in de 25-28 sayı bulması Lakers’ı rakipleri karşısında her zaman bir adım önde tutacaktır.

2. Wesley Matthews’ın performansını yukarı çıkarması şart!

Rob Pelinka’nın sezon arasında takıma kazandırdığı dört isimden biri olan Matthews, kağıt üzerinde Lakers için birçok boşluğu doldursa da şu anda bu özelliklerini sahaya yansıtabilmiş durumda değil.

Danny Green yerine getirilen Matthews’ın aldığı süre Green’in aldığı sürelerden oldukça azdı (11 dakika). Ne yazık ki süre aldığı 11 dakika içinde de oldukça kötü bir performans ortaya koydu.

Sezonun ilk maçından büyük analizler yapılmasına gerek yok. Geçen sezonun ilk dönemini çöp kovasından hallice geçiren KCP, geri kalan dönemlerde mezarından çıkmış ve oyunun her iki yönünde takıma oldukça katkı vermişti. Eğer Matthews sezon içinde formunu bulamaz ise Lakers’ın kanat pozisyonu içn mutlaka bir takviye yapması gerekecek.

İstatistiklerden ve maçı seyredenlerin yorumlarından da anlaşılacağı üzere Matthews, aldığı süreler boyunca savunma kanadında oldukça kötü bir iş çıkardı: Matthews a.k.a Tisserand, Clippers oyuncularını savunduğu 10 pozisyonun 9’unda rakiplerinin onun üzerinden sayı bulmasına engel olamadı ve Lakers bu 10 pozisyonda tam 20 sayı yemiş oldu.

Hücum açısından baktığımız zaman da kullandığı iki üçlükte de herhangi bir isabet bulamadı. Takımın birincil kanat savunmacısı görevini üstlenmesi beklenen Wesley Matthews için yeni ekibindeki ilk maçı istediği gibi gitmese de oyuncunun kesinlikle daha iyi olması gerekiyor.

3. Lakers, boyalı alandan daha çok sayı üretmeli!

Boyalı alan sayıları ve fiziksel üstünlük, geçen sezon kurulan ekibin bel kemiğiydi. Memphis’in 55,9 sayı/maç boyalı alan performansının ardından 51,7 sayı/maç ile bu alanda ikinciliği elde etmiş olan Lakers, bu sezon da -belki de kaybettikleri uzunların etkisiyle- bu alanı olabildiğince etkili kullanmak zorunda.

Clippers karşısında bu bölgeyi çok fazla kullanmayan ekibimiz, ayrıca boyalı alan sayılarında bizim kadar fizikli olmayan LAC’tan bile daha az sayı buldu.

Dün oynanan maçta boyalı alandan sadece 38 sayı kaydeden Lakers’a karşılık LAC, 50 sayı buldu. Geçtiğimiz sezon maç başına en az boyalı alan sayısı üreten takım Miami Heat bile 43,1 sayı üretiyordu. Yani Lakers’ın bir daha asla bu tip miktarlara düşmemesi gerekiyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Howard ve McGee gibi atletik uzunlarını kaybeden ve bunun yerine Marc Gasol gibi oldukça ağır bir oyuncuyu kadrosuna katan ekibimizde artık alley-oop’tan bulunacak sayılar azalabilir. Fakat bunun yanında Harrell gibi olağanüstü yırtıcı ve istekli bir oyuncu ve ligin en iyi delicilerinden biri olan Dennis Schröder’in kadroya katılması, Howard ve McGee’nin gitmesinden kaynaklı boyalı alan sayısı eksikliğini kapatmaya yetecektir.

Lakers, boyalı alanı kullanmamasının yanı sıra üçlük çizgisinden de şansını çok denemedi (sadece 29 tane). Potaya gidebildikleri kadar gitmeli ve yüksek yüzde ile hücumları bitirmeliler.

Dün gece çizgide çok kötü geçmese de Lakers geçen sezon da iyi bir serbest atış takımı değildi ve boyalı alandaki sayıların bu kadar düşük olmasının bir nedeni de 31 kez gelinen serbest atış çizgisinden sadece 24 isabet bulunmasıydı…


Şuradan çeviri: https://lakeshowlife.com/2020/12/23/los-angeles-lakers-improvements-christmas/3/