Lakers, Griffin’i Kadrosuna Katmayı Düşünmeli mi?

Lakers ekibi, 24 Şubat günü kadrosunun 15. yerini doldurmak için çalışmalarına hızlıca devam ediyor.

Sezon başında Lakers’ın hedefi iyi bir kanat oyuncusu bulmak ve pivot pozisyonunda Marc Gasol’u ikame edebilecek bir oyuncuyla kontrat imzalamaktı; fakat Anthony Davis’in aşilinden yaşadığı beklenmedik sakatlık, onu Lakers kadrosundan 2 ya da 3 hafta uzak tutacak. Bundan dolayı da Lakers yönetimi arayışlarını farklı bir yöne çevirdi. LA ekibi, bu ara boyunca kadrosuna Davis’in pozisyonunda oynayabilecek mobil bir forvet arıyor. Davis’in kağıt üzerinde sadece 9 maç kaçıracağını düşünürsek Lakers’ın bu eklemeye ihtiyacı da olmayabilir.

LAL’ın kadro derinliği, Davis konusunda Koç Vogel’e büyük bir rahatlık veriyor. Kuzma ve Morris’in hem üç hem de dört numarada oynayabilmesi -her ne kadar Davis seviyesinde bir oyun ortaya koyamasalar da- Lakers’ın bu 9-10 maçlık sürede konferansın ilk sıralarında kalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca Lakers, Davis’in oynamadığı maçlarda 5-1’lik G/M istatistiğine sahip durumda.

Her ne kadar Lakers’ın Davis’in yerine geçirebilecek oyuncuları bulunsa da yönetim forvet arayışlarını sürdürmekte bir beis görmüyor. Her iki konferansta da şu anda 14 takım playoff yerleri için mücadele veriyor ve bu takımlar sezon sonuna kadar playoff mücadelesinde ciddi birer yarışmacı olacaklar. Bu mücadelede erken elenen -muhtemelen- takımlar ise şunlar: Houston Rockets, Oklahoma City Thunder; Washington Wizards ve Detroit Pistons…

Bu takımların oyuncuları şampiyonluk mücadelesi veren ekiplere katılmak isteyebilir. Bu isimler arasında ise en öne çıkanı Blake Griffin oldu.

Wojnarowski’nin haberine göre Blake Griffin ve menajeri şampiyonluk mücadelesi veren bir takıma gitmek istiyor. Detroit Pistons ekibi, Blake Griffin’in de içinde olduğu bir takası birincil planı olarak görse de $38.9M/sene kontrata sahip oyuncunun 2021-22 sezonu için satın alım opsiyonu da hala geçerliliğini koruyor.

Griffin serbest oyuncu olursa, Lakers piyasada ondan daha iyi bir Davis ikamesi bulmakta zorlanacaktır. Griffin’in üretkenliği son iki yılda oldukça düşmüş durumda; fakat Dwight Howard’ın geçen sezon yaptığı gibi, ufak bir mantalite değişimiyle takıma oldukça katkı verebilir. Lakers’ın bakış açısından Griffin “alınabilir” bir oyuncu olarak görülüyor, ancak en önemli detay, Griffin’in kariyerinin bu aşamasında neye değer verdiği olacaktır.

Yakın zamanda Los Angeles’tan bir ev alan Griffin, 9 sene boyunca top koşturduğu şehre dönmek ve şampiyonluk için mücadele etmek isteyebilir. Ayrıca Clippers ekibi ile olaylı ayrılması, onu LAL’e biraz daha yakınlaştırıyor.

Tecrübeli oyuncu Blake Griffin’i Lakers forması altında görme ihtimali oldukça garip duruyor. Eğer Lakers Griffin’i gerçekçi bir ihtimal olarak görmüyorsa zamanını ve kaynağını boşa harcamamalı. Davis kısa süre içerisinde geri dönecek olursa Lakers’ın bakacağı son şey Davis’e ikame olacak bir oyuncu olacaktır.

Şuradan alıntı: https://www.silverscreenandroll.com/2021/2/17/22286378/lakers-anthony-davis-injury-replacement-blake-griffin-buyout-candidate-rumors-pistons